PROGRAM REKOLEKCJI 2025
STYCZEŃ
MIŁOSIERDZIE W BIBLII I „DZIENNICZKU” ŚW. FAUSTYNY
Termin: 10-12 stycznia 2025
Temat: Źródło nadziei na pustyni świata
„Kiedy poczujesz, że słabną twe siły, przychodź do źródła miłosierdzia i krzep duszę swoją, a nie ustaniesz w drodze.” (Dz. 1486)
Gdy spotykają nas trudne doświadczenia szukamy kogoś, kto by nam pomógł. Czasami jednak błądzimy umęczeni przeciwnościami i czujemy się osamotnieni nawet pośród bliskich nam osób. W czasie tych rekolekcji będziemy zaproszeni do tego, aby odkryć, że tylko Miłosierny Bóg jest prawdziwym źródłem nadziei i siły do przekraczania swojej słabości w czasie życiowej drogi.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
o. dr hab. Michał Legan OSPPE
Paulin, doktor habilitowany teologii pastoralnej, misjonarz Miłosierdzia,
dziennikarz, publicysta, vloger, kierownik Katedry Teologii Mediów na Wydziale Nauk Społecznych UPJPII, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.
s. M. Eliana Chmielewska ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, posługuje w Zarządzie Stowarzyszenia „Faustinum”, opiekun duchowy Krakowskiej wspólnoty „Faustinum”
LUTY
MIŁOSIERDZIE W BIBLII I „DZIENNICZKU” ŚW. FAUSTYNY
Termin: 14-16 lutego 2025
Temat: Nigdy nie jest za późno. Lectio Divina z Nikodemem
„Mów, bo słucham cię w każdy czas, dziecię umiłowane; zawsze czekam na ciebie. O czym pragniesz pomówić ze Mną?” (Dz. 1489)
Każdy z nas, jak ewangeliczny Nikodem, bez względu na stan duszy może przeżyć swoją nocną rozmowę z Jezusem i usłyszeć zaproszenie do nowego życia. Starzec Nikodem przekonuje nas, że nigdy nie jest za późno na spotkanie z Jezusem Miłosiernym, nigdy nie jest za późno, by wyjść z ciemności i przeżyć nowe narodziny. Jedno jest najpewniejsze: Jezus nigdy się nie spóźnia, czeka pierwszy i do końca, nawet na najbardziej spóźnionych. Czeka także na ciebie!
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
ks. dr Krzysztof Wons SDS
Salwatorianin, doktor teologii duchowości, dyrektor CFD Salwatorianów w Krakowie, rekolekcjonista i kierownik duchowy, propagator Lectio Divina
Szkoła modlitwy ze św. Faustyną
Termin: 21-23 lutego 2025
Temat: Przychodzę do ciebie z Moim miłosierdziem
„Podaję ludziom naczynie, z którym mają przychodzić po łaski do źródła miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie”. (Dz. 327)
Siostra Faustyna zobaczyła Jezusa w celi płockiego klasztoru 22 lutego 1931 roku i odtąd już nic nie było takie samo. Obecnie ludzie na całym świecie wpatrują się w obraz Bożego Miłosierdzia, według jej wizji zapisanej w „Dzienniczku”. W czasie tych dni modlitwy, razem z naszą Świętą, będziemy mogli doświadczyć jak Jezus przychodzi do nas ze swoim Miłosierdziem i jak kontemplacja Jego oblicza przemienia nas i nasze życie.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
s. M. Diana Kuczek ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, odpowiedzialna za formację wspólnot i osób indywidualnych w „Faustinum”, redaktor naczelny „Orędzia Miłosierdzia”, doradca rodzinny
ks. dr Sławomir Czajka
Biblista, dyrektor Instytutu teologicznego św. Kazimierza w Radomiu
LUTY / MARZEC
Z Faustyną w codzienności – Rekolekcje dla mężczyzn
Termin: 28 lutego – 2 marca 2025
Temat: Stworzony, by być jak Ojciec
„Serce Moje jest przepełnione miłosierdziem wielkim dla dusz (…). Oby mogły zrozumieć, że Ja jestem dla nich Ojcem najlepszym”. (Dz. 367)
Gdzie współczesny mężczyzna ma szukać swojego ideału? Od kogo czerpać siłę na sprostanie oczekiwaniom otoczenia i wypełnienie swojej życiowej misji. Czy ma być supermenem, biznesmenem lub wiecznym Piotrusiem Panem? Nie! Stworzony, by być jak Ojciec ma źródła swojej siły szukać w Bogu. Przejdziemy więc wspólnie drogę odkrycia w sobie ran najczęściej zadawanych męskości, by w końcu ucieszyć swoją godnością syna, który ma być jak Ojciec.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
ks. Tomasz Jarzynka
Wikariusz parafii św. Jacka Odrowąża w Kętrzynie, autor modlitw w Godzinie Miłosierdzia i spowiednik w bazylice Bożego Miłosierdzia (w okresie wakacyjnym)
s. Maria Faustyna Ciborowska ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, doktor biblistyki, zaangażowana w głoszenia orędzia miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
MARZEC
Kobiety w Biblii
Termin: 21-23 marca 2025
Temat: Miłosierdzie przy studni
„Powiedz Mi o wszystkim, bądź szczera w postępowaniu ze Mną, odsłoń Mi wszystkie rany swego serca, Ja je uleczę”. (Dz. 1487)
Samarytanka wybrała się po wodę w samo południe, by uniknąć ludzkiej złośliwości. Tam niespodziewanie spotkała się z Jezusem. Rozmowa z Nim sprawiła, że odeszła od studni jako nowa kobieta, przemieniona przez miłosierdzie. Razem z Samarytanką rozpoczynamy spotkania z biblijnymi postaciami, które są, nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn, przykładami otwartości na uzdrawiające działanie Bożego miłosierdzia w życiu każdego i każdej z nas.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
ks. Marcin Ciunel MS
Biblista, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Saletynów w Krakowie
s. M. Eliana Chmielewska ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, posługuje w Zarządzie Stowarzyszenia „Faustinum”, opiekun duchowy Krakowskiej wspólnoty „Faustinum”
MIŁOSIERDZIE W BIBLII I „DZIENNICZKU” ŚW. FAUSTYNY
Termin: 28-30 marca 2025
Temat: Poznać Pawła – poznać miłosierdzie
„Każdej pojedynczej duszy czy to świętość, czy upadek odbija się w całym Kościele”. (Dz. 1475)
Święty Paweł to człowiek, który doświadczył Bożego miłosierdzia i całkowitej przemiany swojego życia. Zdobyty przez miłosierdzie podjął misję ewangelizacji pogan wyznaczoną mu przez Pana. Poznając losy Apostoła narodów i zagłębiając się w jego listy do wspólnot Kościoła, poznamy jak wielkie jest miłosierdzie Boże.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadząca:
Danuta Piekarz
Doktor teologii biblijnej, italianistka, autorka książek, wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów, w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym w Krakowie, współpracuje z Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów
MAJ
MIŁOSIERNI W CODZIENNOŚCI
Termin: 9-11 maja 2025
Temat: Przebaczenie sobie i bliźnim jako droga do wolności wewnętrznej
„Wtenczas jesteśmy najwięcej podobni do Boga, kiedy przebaczamy bliźnim”. (Dz. 1148)
Każdy człowiek bywa raniony przez innych i sam rani drugiego. Te sytuacje wymagają od nas konfrontacji ze światem trudnych przeżyć z tym związanych. Nade wszystko udręczeni zmaganiem ze sobą szukamy wewnętrznej wolności od bolesnych wspomnień, osób i miejsc, które je przywołują. W czasie tych rekolekcji odkryjemy wspólnie, że jedyną drogą do uzyskania wolności jest przebaczenie sobie i bliźnim. To właśnie ono sprawi, że najbardziej upodobnimy się do Miłosiernego Boga.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
Agata Rusak
Psycholog, psychoterapeuta, szkoleniowiec i superwizor opierający swoją pracę na chrześcijańskim rozumieniu człowieka
ks. Krzysztof Kowal MS
Misjonarz Saletyn, odpowiedzialny za postulat, kierownik duchowy
CZERWIEC
MIŁOSIERNI w codzienności – warsztaty
Termin: 13-15 czerwca 2024
Temat: Akceptacja siebie
Warsztaty grupowe skupiające się wokół tematu przyjęcia siebie w przestrzeni historii życia, emocjonalności, cielesności i sfery duchowej. Będziemy pracować zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i grupowym.
Niezbędnym elementem jest gotowość do dzielenia się i pracy z innymi uczestnikami warsztatów.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
dr Monika Guzewicz
Doktor psychologii, psychoterapeuta indywidualny i grupowy, wcześniej wykładowca akademicki, współtworzy projekt Godfullness Jezuici
Siostry Matki Bożej Miłosierdzia
Z FAUSTYNĄ w codzienności –
Rekolekcje dla kobiet
Termin: 27-29 czerwca 2025
Temat: Strzeż mnie jak źrenicy oka
„Pod Jego miłosnym spojrzeniem dusza moja nabiera mocy i siły, świadomości, że kocha i jest szczególnie kochana, wie, że Potężny ją broni”. (Dz. 815)
Oko jest jedną z najwrażliwszych części ciała. Potrzebuje więc szczególnej ochrony. Prośba do Boga by strzegł nas jak źrenicy oka jest wyrazem zaufania do Niego, ale też świadomości, że jako kobiety jesteśmy bardzo wrażliwe. By czuć się bezpiecznie potrzebujemy wiedzieć, że jest ktoś, kto nas obroni. To miłosierny Bóg jest tym, który ochrania naszą wrażliwość przed atakami demonów lęku, krytyki, wstydu i wielu innych, którym stawimy czoła podczas tych rekolekcji, bezpieczne, chronione w cieniu Jego skrzydeł.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadząca:
s. M. Gaudia Skass ISMM
Rzecznik prasowy Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, od wielu lat zaangażowana w głoszenie orędzia miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i na misjach
LIPIEC
Rekolekcje formacyjne
Termin: 10-14 lipca 2025
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Etap I i II odbywają się równocześnie
Etap I: Obdarowany Miłosierdziem – rekolekcje otwarte dla wszystkich
Jesteś obdarowany miłosierdziem Boga! Czy wierzysz w to? Miłosierdzie Boga to Jego nieskończona i wierna miłość wobec Ciebie. Pojawiłeś się na świecie, bo Bóg Cię ukochał. Zaprosił Cię do relacji i uczynił swoim dzieckiem. Uczynił to wszystko z miłosierdzia! Dla Ciebie przyszedł na ziemię, aby z Tobą przejść to życie. I chociaż Ty może nie rzadko odwracałeś się od tej miłości, On nigdy nie przestał Cię kochać. Dla Ciebie przyjął mękę i umarł za Ciebie na krzyżu. Uczynił to, abyś Ty mógł żyć życiem nowym, przemienionym przez miłosierdzie. Rekolekcje to szansa, by na nowo je przyjąć i zanieść braciom.
Etap II: Tak, Ojcze! – rekolekcje dla członków i wolontariuszy „Faustinum”
Ufność jest postawą, która wyraża głębię relacji między Bogiem i człowiekiem. Niestety bywa często błędnie kojarzona z czymś co wiąże się z utratą czegoś i niepewnością, bo nie zgadza się z naszym myśleniem. W czasie tych rekolekcji będziemy zaproszeni, aby mimo wewnętrznych oporów zmierzyć się ze swoimi obawami przed pełnym zaufaniem Bogu i doświadczyć jak uwalniającą jest droga ufności. Każdy uczestnik będzie zachęcony do zawierzenia swojego życia Bogu i powiedzenia: Tak, Ojcze!
Prowadzący:
s. M. Emanuela Gemza ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, przewodnicząca Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, autorka książek i zeszytów formacyjnych „Faustinum”
s. M. Diana Kuczek ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, odpowiedzialna za formację wspólnot i osób indywidualnych w „Faustinum”, redaktor naczelny „Orędzia Miłosierdzia”, doradca rodzinny
ks. dr hab. Stanisław Witkowski MS
Biblista, rekolekcjonista, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie
Kobiety w Biblii
Termin: 25-27 lipca 2025
Temat: Biblijne Anny – kobiety nadziei i oczekiwania
„Ufność swą w Bogu mam, w Jego niezgłębionym miłosierdziu jest wszelka nadzieja moja”. (Dz. 681)
Są w życiu takie doświadczenia, na które czekamy bardzo długo, czasami nawet aż do śmierci. Przed nami biblijne Anny, które na spełnienie swego największego pragnienia oczekiwały do późnej starości. Co wypełniało ich serce przez te lata, z czym się zmagały i co tak naprawdę sprawiło, że nie straciły nadziei? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania w kontekście naszych osobistych tęsknot i niewiadomych losu.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadząca:
s. Maria Faustyna Ciborowska ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, doktor biblistyki, zaangażowana w głoszenia orędzia miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
SIERPIEŃ
KOBIETY W BIBLII
Termin: 22-24 sierpnia 2025
Temat: Rachel – słaba, lecz wybrana przez Miłosierdzie
„Im większy grzesznik, tym ma większe prawo do miłosierdzia Bożego”. (Dz. 423)
Brak potomstwa, zazdrość, żal, poczucie bycia gorszą… niejedna kobieta zmaga się dziś z tymi problemami. Mają one znaczący wpływ na relacje w rodzinie, szczególnie boleśnie dotykają małżonków. Czy Pismo Święte jest w stanie przyjść z pomocą? Doświadczenie życiowe biblijnej Racheli może być okazją do spojrzenia oczami Boga na własną kobiecość i ból nierodzenia. Czas rekolekcji, to szansa na zmierzenie się ze swoim cieniem, słabością, by zobaczyć światło jakie płynie od naszego Zbawiciela. Wspólnie wybierzemy się na tę wewnętrzną wędrówkę.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
s. Maria Faustyna Ciborowska ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, doktor biblistyki, zaangażowana w głoszenia orędzia miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
PAŹDZIERNIK
Szkoła modlitwy ze św. Faustyną
Termin: 24-26 października 2025
Temat: Modlitwa, która zmienia życie
„Przychodź i czerp łaski z tego źródła naczyniem ufności. Uniżonego serca nigdy nie odrzucę, nędza twoja utonęła w przepaści miłosierdzia Mojego.” (Dz. 1485)
Poznanie swojej słabości często budzi w nas lęk przed odrzuceniem przez Boga i innych ludzi. Jednak przestrzeń ufnej rozmowy z Bogiem, jaką jest modlitwa, sprawia, że na siebie i otaczający nas świat zaczynamy patrzeć w prawdzie. Czas rekolekcji będzie okazją do doświadczenia, tak jak św. Siostra Faustyna, że autentyczne spotkanie z Miłosiernym Panem dokonuje się tylko wtedy, gdy stajemy w prawdzie, a to zmienia nasze życie.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
o. dr Samuel Karwacki OSPPE
Paulin, doktor teologii życia wewnętrznego, wieloletni ojciec duchowny seminarium paulinów, krajowy moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego
s. M. Emanuela Gemza ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, przewodnicząca Stowarzyszenia Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum”, autorka książek i zeszytów formacyjnych „Faustinum”
LISTOPAD
Szkoła modlitwy ze św. Faustyną
Termin: 28-30 listopada 2025
Temat: Medytować Słowo z Maryją
„Maryjo, Matko moja najdroższa, kieruj moim życiem wewnętrznym, aby ono było miłe Synowi Twojemu”. (Dz. 240)
Wiemy, że Matka Boża rozważała słowa Boga w swoim sercu i wiernie je przechowywała. Stała się dla Św. Siostry Faustyny przewodniczką na drodze modlitwy i bycia kontemplatywnym w działaniu. My także chcemy się uczyć od Maryi jak medytować Słowo, jak nosić je w swoim sercu i żyć nim na co dzień. Przeżyjmy te adwentowe dni przy boku Tej, która najlepiej wie jak sprawić, by nasza relacja z Bogiem, była życiodajna.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
ks. Kazimierz Stasiak SAC
Pallotyn, rekolekcjonista, kierownik duchowy, ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie
s. M. Eliana Chmielewska ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, posługuje w Zarządzie Stowarzyszenia „Faustinum”, opiekun duchowy Krakowskiej wspólnoty „Faustinum”
GRUDZIEŃ
Imiona Jezusa w „Dzienniczku”
Termin: 12-14 grudnia 2025
Temat: Miłosierny Pan
„O, Panie, oto jestem, abym pełniła wolę Twoją, rozkazuj mi według swych wiecznych zamiarów i upodobań, daj mi tylko łaskę, abym Ci zawsze wierną była”. (Dz. 787)
Dla św. Siostry Faustyny Jezus był jej jedynym Panem. Jemu z ufnością oddała swoje życie i pragnęła we wszystkim wypełniać Jego wolę. Także i my wybraliśmy w swoim życiu Jezusa jako naszego Pana. Czy jednak zawsze jesteśmy wierni tej decyzji? Czy zastanawiamy się nad tym, co w praktyce oznacza oddać swoje życie pod panowanie Jezusa?
W klimacie ciszy i modlitwy będziemy mieli okazję zobaczyć w prawdzie swoje życie i na nowo podjąć decyzję powierzenia się Jezusowi, naszemu Panu.
Miejsce: Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach
Prowadzący:
o. Robert Więcek SJ
Jezuita, rekolekcjonista, dyrektor Krajowego Sekretariatu Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy
s. M. Diana Kuczek ISMM
Siostra Matki Bożej Miłosierdzia, odpowiedzialna za formację wspólnot i osób indywidualnych w „Faustinum”, redaktor naczelny „Orędzia Miłosierdzia”, doradca rodzinny